Konferencja na temat hodowli i zdrowotności pszczół
_minizdjecie674_ Oficjalnego otwarcia konferencji i powitania wszystkich zgromadzonych dokonali: dyr. OODR w Łosiowie Henryk Zamojski oraz prezes WZP w Opolu Zdzisław Gmyrek. Następnie swój wykład na temat hodowli pszczół poprowadziła dr Małgorzata Bieńkowska z Instytutu Pszczelarstwa w Puławach. Oprócz hodowli mówiła o krzyżowaniu ras pszczelich, o sztucznie unasiennianych matkach pszczelich i łagodności ras pszczół na danym terenie oraz o poziomie i znaczeniu polskiego pszczelarstwa na arenie międzynarodowej.
Drugim z wykładowców był uznany autorytet w świecie pszczelarskim dr hab. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tematem jego wykładu były „Aktualne zagadnienia z chorób pszczół”. Uświadamiał pszczelarzom jak niebezpieczny dla rodzin pszczelich może być brak higieny w pasiece wywołujący takie choroby jak: Warroza, zwana również Sporowcem pszczelim (Varroa destructor), Nosemoza (Nosem apis) oraz, nasilający się w ostatnich latach Zgnilec europejski (Melissococcus pluton)
i Zgnilec amerykański (Paenibacillus larvae), jak i bakterie Enterococcus faecalis. Przedstawił również metody zabezpieczenia przed tymi chorobami jak i sposoby ich zwalczania. Po każdym z wykładów był również czas na dyskusje i pytania do wykładowcy.
Na koniec zapoznaliśmy się z tradycjami pszczelarskimi Opolszczyzny, które zaprezentował i pokrótce omówił kierownik Pasieki Zarodowej w Maciejowie, Andrzej Kowalik. Opowiadał o medycynie naturalnej z wykorzystaniem pszczół i produktów pszczelich oraz o nowo otwartej na terenie Pasieki Zarodowej komorze do Apiinhalacji. Nasza delegacja została zaproszona do zwiedzenia Pasieki Zarodowej oraz zapoznania się z procesem inseminacji matek pszczelich. Z konferencji, oprócz nabytej wiedzy z poszczególnych dziedzin wywieźliśmy również miłe wspomnienia. Na reszcie słuchaczy i prelegentów wywarła ogromne wrażenie „…ta wspaniała młodzież w zielonych mundurach”.
M.K.
« poprzednia | następna » |
---|