Przyszłość należy do specjalistów

 

 

Powiat Opolski w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.2: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego realizuje projekt pn.

PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO SPECJALISTÓW

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

oraz ze środków budżetu państwa.

 


Tytuł Projektu

Przyszłość należy do specjalistów

Nr Umowy

POKL.09.02.00-16-004/09

Wartość Projektu

344 222,00zł

w tym środki z: Unii Europejskiej – 292 588,70zł, budżetu  państwa – 7 744,99zł; budżetu jednostki samorządu terytorialnego – 43 888,31zł

Okres realizacji

01.09.2009r. – 28.02.2011r.

Cele Projektu

Głównym celem Projektu będzie modernizacja oferty kształcenia zawodowego w Zespołach Szkół w: Chróścinie Tułowicach, Ozimku i dostosowywanie jej do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy (przez wprowadzenie nowej innowacyjnej formy kształcenia) oraz wyrównanie dysproporcji edukacyjnych.

Realizacja Projektu

  • organizacja kursu nadającego uprawnienia tzw. „Arborysty-Treeworkera” czyli specjalisty od pielęgnacji drzew pomnikowych, zabytkowych alei oraz zadrzewień przydrożnych. Zajęcia praktyczne zostaną wzbogacone o możliwość poznania unikatowych walorów przyrodniczych innych regionów Polski na wycieczkach zawodowych: do ogrodu botanicznego w Wojsławicach, który zaznajomi BO z okazami roślin z różnych stron świata, a podczas wycieczki do Kórnika i Rogalina oraz Prószkowa, BO poznają najstarsze pomniki przyrody w Polsce.
  • przeprowadzenie bloku zajęć pozalekcyjnych i dydaktyczno-wyrównawczych na które będą się składać zajęcia z: języka polskiego (2h/tyg), języka angielskiego (1h/tyg), języka niemieckiego (1h/tyg), geografii (1h/tyg), historii i wos (1h/tyg), matematyki (2h/tyg), fizyki (1h/tyg) oraz nauk przyrodniczych (2h/tyg).

Realizacja kursu nadającego uprawnienia Arborysty-Treworkera odbędzie się w pięciu modułach, w grupach 10 osobowych. Na jeden moduł składają się zajęcia teoretyczne (16 godz.) oraz egzamin teoretyczny. Po ukończeniu zajęć teoretycznych i zdaniu egzaminu uczestnik szkolenia może przystąpić do zajęć praktycznych (40 godz.) oraz egzaminu praktycznego. Zajęcia praktyczne zostaną wzbogacone o możliwość poznania unikatowych walorów przyrodniczych innych regionów Polski na wycieczkach zawodowych do ogrodu botanicznego w Wojsławicach, który zaznajomi uczestników szkolenia z okazami roślin z różnych stron świata. Natomiast wycieczka do Kórnika, Rogalina i Prószkowa przybliży uczestnikom Projektu najstarsze pomniki przyrody w Polsce. Po zdaniu egzaminów uczestnik szkolenia otrzyma stosowny certyfikat uznawany w krajach UE.

W celu realizacji projektu zostanie zakupiony sprzęt specjalistyczny wykorzystywany do prac wysokościowych (liny, uprząż, karabińczyki, bloczki, itp.), specjalistyczna pilarka oraz sprzęt ochrony osobistej (kaski, ubrania i buty).

Współrealizatorzy   Projektu:

Zespół Szkół w Tułowicach
Koordynator Projektu – Jerzy Wójtowicz
kontakt: ul. Zamkowa 15, 49-130 Tułowice
Tel. 077 46 00 153

Zespół Szkół w Ozimku
Koordynator Projektu – Tomasz Ciekalski
kontakt: ul. Częstochowska 24, 46-040 Ozimek
Tel. 077 46 519 18

Zespół Szkół w Chróścinie
Koordynator Projektu – Anna Zacharzewska
kontakt: ul. Niemodlińska 39, 46-073 Chróścina 
Tel. 077 464 01 43

Szerszych informacji nt. projektu w Starostwie Powiatowym w Opolu udziela: Anna Mikołaszewska
Podinspektor w Wydziale Oświaty Kultury i Sportu
tel. 077 44 14 066
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.